Rattan | pytania odpowiedzi

0

Co to za materiał rattan?

Rattan to rodzaj naturalnego materiału roślinnego, który jest szeroko stosowany w wytwórstwie mebli i dekoracji. Jest to rodzaj wiciokrzewu występującego głównie w obszarach tropikalnych i subtropikalnych Azji, Afryki i Australii. Wiciokrzew ten ma długie, giętkie łodygi, które są zbierane, suszone i następnie przetwarzane w różnego rodzaju produkty.

Rattan jest popularny ze względu na swoją wytrzymałość, elastyczność i naturalny wygląd. Jest często używany do produkcji mebli, koszy, mat i innych wyrobów ręcznych. Produkty z rattanu mogą mieć różne kolory i faktury w zależności od rodzaju rattanu oraz procesu przetwarzania.

Jest to też popularny materiał w branży meblarskiej do tworzenia lekkich, ale wytrzymałych i atrakcyjnych względem wzornictwa mebli. Rattan jest często stosowany w produkcji krzeseł, stołów, łóżek i sof. Dla niektórych osób ważna jest ekologiczna natura rattanu, ponieważ jest to roślinny materiał odnawialny, co przyczynia się do zrównoważonego wzorca produkcji.

Ponadto, rattan jest także używany w tworzeniu ozdób, latarek, ram na zdjęcia i wielu innych elementów dekoracyjnych. Jego naturalna tekstura i kolorystyka mogą dodać ciepła i przytulności do wnętrza.

Warto jednak zaznaczyć, że ze względu na zwiększające się zanieczyszczenie środowiska, niewłaściwe zarządzanie lasami i problem wycinki, produkcja rattanu może wpływać na środowisko naturalne i lokalne społeczności. Dlatego ważne jest, aby wybierać produkty z rattanu pochodzące z odpowiedzialnych źródeł lub poszukiwać alternatywnych, bardziej zrównoważonych materiałów.

ratan rattan wnętrze restauracja pub

Krótka historia rattanu

Setki lat temu, na obszarach tropikalnych lasów Azji, Afryki i Australii, rzadkie i zwinne palmy rodzaju rattan zaczęły wyrastać wśród bujnej roślinności. Ich elastyczne i wytrzymałe łodygi przyciągnęły uwagę pierwotnych społeczności, które odkryły niezliczone zastosowania tego daru natury. Zaczęto odkrywać, że rattan ma niezrównane właściwości dzięki którym istnieje możliwości tworzenia praktycznych i estetycznych przedmiotów. Początkowo tkano proste kosze, maty i siedziska, które pomagały im przetrwać w surowym otoczeniu. W miarę upływu czasu, umiejętności przekazywane z pokolenia na pokolenie doprowadziły do ewolucji technik obróbki rattanu. Rzemieślnicy zaczęli tworzyć coraz bardziej skomplikowane wzory i konstrukcje. Meble, takie jak krzesła, stoły, łóżka i huśtawki, zaczęły zdobić wnętrza ich domów. Podróże i handel przyczyniły się do rozprzestrzeniania rattanu na inne kontynenty, gdzie również został doceniony za swoją wyjątkową wartość.

Dziś rattan jest wykorzystywany na całym świecie. Historia powstania rattanu to opowieść o odkrywaniu i wykorzystywaniu natury w harmonii z kreatywnością ludzkiego umysłu. To świadectwo nie tylko o trwałości samego materiału, ale także o wytrwałości ludzi, którzy przyczynili się do jego przekształcenia w piękne i funkcjonalne dzieła sztuki.

Czym różni się rattan od wikliny?

Rattan i wiklina to dwa różne rodzaje naturalnych materiałów roślinnych, które często są wykorzystywane w produkcji mebli, dekoracji i innych wyrobów ręcznych. Oto główne różnice między rattanem a wikliną:

 • Pochodzenie botaniczne:
 • Rattan: Rattan to rodzaj wiciokrzewu z rodziny palmowatych. Łodygi rattanu są giętkie i elastyczne, co sprawia, że są doskonałym materiałem do plecenia i wyplatania.
 • Wiklina: Wiklina to ogólna nazwa dla różnych gatunków roślin, takich jak wierzba, trzcina czy oczeret. Rośliny te posiadają długie i giętkie łodygi, które są wykorzystywane do wyplatania.
 • Wygląd i cechy:
 • Rattan: Łodygi rattanu są zazwyczaj okrągłe i wytrzymałe, z naturalnymi spękaniami i splotami włókien na powierzchni. Rattan ma charakterystyczny naturalny urok i teksturę.
 • Wiklina: Wiklina jest zwykle cieńsza i bardziej delikatna niż rattan, jej łodygi są płaskie lub półokrągłe. Wiklina ma miękki, naturalny wygląd i może mieć różne odcienie kolorów.
 • Zastosowanie:
 • Rattan: Rattan jest często stosowany do produkcji mebli, takich jak krzesła, stoły, sofy oraz innych elementów dekoracyjnych i funkcjonalnych.
 • Wiklina: Wiklinę często wykorzystuje się do wyplatania koszy, mat, kapeluszy, plecionek i innych przedmiotów dekoracyjnych.
 • Wytrzymałość i trwałość:
 • Rattan: Rattan jest znany z wytrzymałości i elastyczności, co sprawia, że meble i inne wyroby z tego materiału są stosunkowo trwałe.
 • Wiklina: Wiklina jest mniej trwała niż rattan i może być bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne i odkształcenia.
 • Techniki wyplatania:
 • Rattan jest bardziej elastyczny i łatwiej się go wyplata w bardziej złożone wzory. Wymaga bardziej specjalistycznych technik wyplatania.
 • Wiklina: Wiklinę łatwiej jest wyplatać w prostsze wzory i formy, choć także umożliwia tworzenie bardziej skomplikowanych wzorów.

Podsumowując, choć rattan i wiklina mają pewne podobieństwa jako materiały do wyplatania, to są różne pod względem pochodzenia, wytrzymałości, zastosowania i technik wyplatania. Ostateczny wybór zależy od preferencji estetycznych, przeznaczenia i warunków użytkowania.

meble rattan naturalny abaka
kobieta w kapeluszu wiklinowym

Jak wygląda prawdziwy rattan?

Prawdziwy rattan to naturalny materiał pochodzący z łodyg palm rodzaju rattan, które rosną głównie w tropikalnych regionach Azji, Afryki i Australii. Charakteryzuje się długimi, cienkimi i giętkimi łodygami, które wspinają się wokół drzew i roślinności, tworząc skomplikowane wzory w naturalnym środowisku. Kolor rattanu w stanie surowym może mieć odcień od jasnożółtego do brązowego, a po obróbce może być barwiony na różne kolory. Jego powierzchnia jest gładka, lekko połyskująca i posiada delikatny, naturalny wzór, który dodaje mu charakteru. Rattan jest lekki, ale jednocześnie wyjątkowo wytrzymały, co sprawia, że jest idealnym materiałem do wyplatania mebli, koszyków, mat i innych przedmiotów dekoracyjnych. Jego naturalna elastyczność umożliwia tworzenie skomplikowanych i artystycznych wzorów, co czyni go popularnym wyborem w rzemiośle artystycznym i projektowaniu wnętrz.

Czy rattan ciemnieje?

Tak, rattan może ciemnieć w miarę upływu czasu i ekspozycji na różne czynniki atmosferyczne oraz warunki środowiskowe. Jest to naturalny proces, związany z reakcją ligniny (substancji obecnej w komórkach roślinnych) na wpływ światła, wilgoci, powietrza i innych czynników. Kiedy rattan jest narażony na słońce, wilgoć, a także zmienne warunki atmosferyczne, jego kolor może ulec zmianie. Na początku rattan ma tendencję do rozjaśniania się, a następnie, w miarę upływu czasu, może stawać się ciemniejszy lub nabierać bardziej złocistego odcienia. To naturalne procesy starzenia się materiału.

Jeśli chcesz utrzymać jasny kolor rattanu przez dłuższy czas, warto podjąć pewne środki ostrożności:

 • Unikaj ekspozycji na silne światło słoneczne.
 • Zabezpiecz przed wilgocią.
 • Konserwuj produkty z rattanu.

Warto jednak zrozumieć, że zmiana koloru rattanu jest naturalnym procesem i często dodaje meblom wyjątkowego uroku i charakteru.

 

Więcej o zabezpieczaniu

Co to są meble rattanowe?

Meble rattanowe to meble wykonane z wyplatanych łodyg palm rodzaju rattan. Tworzone są poprzez gięcie, tkanie lub plecenie elastycznych tych łodyg, aby stworzyć różnorodne formy, takie jak krzesła, stoły, fotele, kanapy, łóżka, stoliki kawowe, huśtawki, a także inne elementy wyposażenia wnętrz i ogrodów.

Charakteryzują się one naturalnym, organicznym wyglądem oraz unikalnym wzornictwem, które wynika z elastyczności rattanu i możliwości tworzenia skomplikowanych wzorów i kształtów. Meble rattanowe są cenione za swoją estetykę, wytrzymałość i trwałość. Mogą dodawać ciepło i charakter wnętrzu, zarówno w domu, jak i na zewnątrz, w ogrodzie czy na tarasie.

meble rattanowe industrialne surowe
Azja ludzie rattan natura

Czy meble rattanowe mogą stać na deszczu?

Meble rattanowe, zwłaszcza te wykonane z naturalnego rattanu, są mniej odporne na wilgoć niż niektóre inne materiały meblowe. Długotrwała ekspozycja na deszcz i wilgoć może wpłynąć na stan i trwałość mebli rattanowych. Oto kilka ważnych punktów, które warto wziąć pod uwagę, jeśli decydujesz się pozostawić meble rattanowe na zewnątrz, w warunkach deszczu

Podsumowując, choć meble rattanowe mogą przetrwać krótkotrwały deszcz, długotrwała ekspozycja na wilgoć może wpłynąć na ich stan. Warto podjąć odpowiednie środki ostrożności, takie jak stosowanie pokrowców ochronnych, przechowywanie w okresach intensywnych opadów i regularna pielęgnacja, aby zachować meble w jak najlepszym stanie.

Jak zabezpieczyć meble rattanowe?

Zabezpieczanie mebli rattanowych jest istotne, aby utrzymać ich piękny wygląd i trwałość przez dłuższy czas, szczególnie jeśli są użytkowane na zewnątrz lub w wilgotnych warunkach. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby zabezpieczyć meble rattanowe:

 • Pokrowce ochronne: Stosowanie pokrowców ochronnych na meble rattanowe, zwłaszcza kiedy są niewykorzystywane, pomoże chronić je przed opadami deszczu, pyłem i innymi zanieczyszczeniami.
 • Unikanie bezpośredniego słońca: Długotrwała ekspozycja na intensywne promieniowanie UV może wpłynąć na blaknięcie i osłabienie rattanu. Umieszczaj meble w miejscach osłoniętych przed bezpośrednim słońcem lub korzystaj z parasoli przeciwsłonecznych.
 • Regularne czyszczenie: Regularne usuwanie kurzu, liści i brudu z mebli rattanowych pomoże zachować ich stan. Używaj miękkiej szczotki lub wilgotnej ściereczki do delikatnego czyszczenia.
 • Ochrona przed wilgocią: Meble rattanowe mogą być wrażliwe na wilgoć, zwłaszcza te z naturalnego rattanu. Stosuj pokrowce ochronne podczas opadów deszczu i starań się ograniczyć narażenie na wilgoć.
 • Pielęgnacja powierzchni: Wybieraj preparaty pielęgnacyjne dedykowane rattanowi lub meblom ogrodowym, które pomogą zachować elastyczność, kolor i wytrzymałość mebli.
 • Przechowywanie zimą: W okresie zimowym, kiedy opady deszczu i mrozy mogą być intensywne, przenieś meble do suchego i osłoniętego pomieszczenia lub zabezpiecz je specjalnymi pokrowcami ochronnymi.
 • Regularne inspekcje: Okresowo sprawdzaj meble pod kątem ewentualnych uszkodzeń lub oznak starzenia się, aby móc podjąć odpowiednie środki naprawcze na wczesnym etapie.

Zabezpieczając meble rattanowe, możesz wydłużyć ich żywotność, zachować ich estetyczny wygląd i cieszyć się nimi przez wiele lat.

rattan naturalny strukturanotatki, wady zalety rattan

Podobny wpis

Meble z rattanu, wady i zalety mebli rattanowych

Zdarza się, że oczekiwania ludzi są inne od tego, co jest oferowane. Zamawiając meble z rattanu naturalnego, należy być świadomym ich właściwości. Rattan naturalny to nie jest technorattan, różnice są znaczące. Mając większą wiedzę, dokonujemy bardziej świadomych zakupów.

Rozwin i pokaz podobne wpisy
 
czyszczenie rattanu

Jak pielegnowac, czyscic meble rattanowe ?

Zamawiajac meble rattanowe, te wykonane z naturalnego rattanu, z pewnoscia zajdzie potrzeba ich biezacej pielegnacji. na szczescie rattan jest w tym zakresie bardzo przyjazny, nie wymaga specjalistycznych zabiegów.

rattan naturalny na balkonie

Meble rattanowe na balkonie

Balkon - mala przestrzen, a potrafi dawac tyle radosci. Osobiscie kochamy jesc sniadania na balkonie, jedzenie inaczej smakuje, bez porównania lepiej. Milo miec równiez te przestrzen przyjemnie zagospodarowana, tutaj z pomoca przychodze meble rattanowe na balkon.

rustykalny rattan

Rustykalnosc, sielskosc a meble rattanowe

Rustykalne akcenty, domy z nuta rustykalnosci oraz ogrody z rustykalnymi elementami absolutnie potrafia zachwycac. Tworzac takie klimatyczne miejsca, nalezy dobierac równiez odpowiednie stylistycznie meble. W naszej ofercie znajduja sie rustykalne meble rattanowe.

naturalny rattan z bliska

Meble z rattanu, nie dla kazdego..

Zdarza sie, ze oczekiwania ludzi sa inne od tego, co jest oferowane. Zamawiajac meble z rattanu naturalnego, nalezy byc swiadomym ich wlasciwosci. Rattan naturalny to nie jest technorattan, róznice sa znaczace. Majac wieksza wiedze, dokonujemy bardziej swiadomych zakupów.

naturalny rattan braz

Czy meble z rattanu nadaja sie do wnetrz domów i mieszkan ?

Byc moze pytanie mozna odbierac jako retoryczne, natomiast czesto kojarzymy meble rattanowe wylacznie z ogrodem co jest bledem. Rattan wysmienicie czuje sie w domach, mieszkaniach - we wszelakich wnetrzach. Nie tylko czuje, on te wysmienite wnetrza wspóltworzy.

naturalny rattan z cieplym swiatlem

Polacz rattan z cieplym swiatlem domu

Swiatlo odgrywa wyjatkowa role w kazdy miejscu na naszej ziemi. Rattan, zwlaszcza ten naturalny, bardzo dobrze laczy sie z cieplym swiatlem. Pozwala to wydobyc jeszcze wiecej sielskosci i ciepla. Meble rattanowe dobrze przyjmuja swiatlo, nie odbijajac go zbyt intensywnie.

dekoracje i dodatki rattanowe

Dodatki rattanowe, male, a rola duza..

Male czyni wielkie. Drobne akcenty w domu i ogrodzie potrafia czynic cuda, nie wspominajac, ze czesto czynia dana przestrzen kompletna. Dekoracje rattanowe, czy to donice z rattanu, skrzynie rattanowe czy nawet zwykle podkladki rattanowe zdecydowanie dodaja smaczków naszym miejscom.

rattanowe oparcie

Rattan czy ratan

Meble rattanowe czy meble ratanowe ? Aby rozwiac watpliwosci, na to pytanie - w lekko zabawny sposób - z przyjemnoscia odpowiadamy. Swoja droga jezyk polski i jego skomplikowanie zawsze ciekawi polaków. Nie dalo sie prosciej ? :)

Dom zachód spokój harmonia

Domowy towarzysz rattanowy

W naszych domach i ogrodach lubimy miec kazda mozliwa przestrzen madrze zagospodarowana. Zdarza sie, ze te mniejsze stanowia wiekszy problem, niz te wieksze. Moze kacik rattanowy rozwiaze problem ? Fotele rattanowe potrafia pieknie wypelnic wolne miejsca w naszych domach.

Meble rattanowe w Polsce i na swiecie

Meble rattanowe w hotelach i pensjonatach

Nie tylko polskie pensjonaty, hotele, czy inne obiekty wypoczynkowe cenia meble rattanowe, rattan jest pozadany na calym swiecie. Kochaja go i wlasciciele i goscie. Meble z rattanu w pensjonatach i hotelach to coraz czestszy obraz.

Meble rattanowe skladowanie przechowywanie

Przechowywanie mebli rattanowych

Jednym z czestych zapytan jest - jak przechowywac meble rattanowe w okresie jesienno zimowym. Z pewnoscia kazdy ma swój wlasny sposób badz go znajdzie, my jednak podpowiadamy, jak to wyglada z naszej strony. Istnieje rozwiazanie idealne, proste chociaz zdarza sie o nim zapominac.

Meble rattanowe na tarasie balkonie

Kawka na tarasie, wsród natury

Nasze tarasy, balkony to takie nasze czesto wyjatkowe miejsca. Jedni beda preferowac ogromne, z poteznymi kompletami mebli, inni bardziej kameralne. Kochamy te rózne smaczki, pokazujemy ostatnia przez nas widziana propozycje, piekny widok, az chcialoby sie kawke jeszcze raz wypic :)

Meble rattanowe do ogrodu pod altane

Meble rattanowe w ogrodzie, pod altana

Meble rattanowe pod ogrodowa altana - piekna i uzyteczna przestrzen w stylistyce Boho, rustykalnej. Twórz wyjatkowe przestrzenie, wykorzystujac do tego naturalny rattan.

Meble rattanowe dla psa, kota, legowisko z rattanu

Rattan - równiez dla psiaków i kociaków

O nasze domowe zwierzeta czesto z ogromna przyjemnoscia otaczamy troska i bliskoscia. Rozpieszczamy je smakolykami, jak równiez dbamy o ich przestrzen. Legowiska rattanowe dla psów i kotów zdecydowanie lacza praktycznosc i wyszukana wizualnosc.

Meble z rattanu ze stolami jadalnianymi, na tarasie

Rattan ze stolami jadalnianymi, jadalnia, taras i ogród

Rattan naturalny idealnie koresponduje z jadalnianymi stolami. Niezaleznie od tego czy bedzie to taras, balkon, kuchnia czy jadalnia, meble z rattanu naturalnego polaczane ze stolami w wiekszosci przypadków beda prezentowaly sie okazale i wyjatkowo.

Meble naturalne, czyli jakie?

Meble naturalne, czyli jakie ?

Naturalne meble to dosyć szerokie pojęcie. Jak je interpretować, jak się łączą i co wprowadzają? Dom to miejsce schronienia i odpoczynku, meble stanową ważną tego część.

Dbanie o ogród to jak dbanie o relacje miedzyludzkie

Styl Boho - czy rattan dobrze sie z nim czuje ?

Jak meble rattanowe lacza sie w stylach Boho. Czy to dobry pomysl na nasze wnetrze, czy my sami jestesmy troche Boho. Chcac byc modnymi nie mozemy przejsc obojetnie obok wnetrz Boho.

Meble rattanowe w salonie

Salon z meblami rattanowymi ? Pokój dzienny z rattanem ?

Meble z rattanu naturalnego coraz dynamiczniej podbijaja polskie domy i mieszkania, cenione na zewnatrz, jak i wewnatrz. W rattanowych przestrzeniach nie sposób sie nie zakochac !

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony

tutaj zmienna

Sklep internetowy Shoper.pl
Sklep internetowy Shoper.pl